2011.12.05. 10:36
Szűz Mária az andaui hídon horgászik
A legfaszagányosabb azonban mégis csak az, amit rápakolt a fatörzs tetejére. Úgy tűnik, maradhatott még a gyerekkori játék barkácskészletből néhány fémdarab, azt pedig tehetséges emberünk rácsavarozta a fára. Tekintve, hogy e műremek aljára „Az Andau-i híd” felirat van rávezetve (bár olyan apróságokra ne adjunk, hogy az az névelő ide tök fölösleges), ez a fémkacat szimbolizálná az andaui hidat. Ott azonban csökevény agyam már tehetetlen, amikor azt látom, hogy a horgászbotról lelopott horgot felhegesztette a hídra. Mit akar ez jelenteni? Ez a szimbólumhalmozó giccsparádé felül múlja a japán manga-áruk felcukrozott cukiságait is. Ám a legelvetemültebb dolog még ezután következik. A Pléhkrisztus mintájára korunk e zsenije csinált egy Pléh Szűz Máriát is, amelynek feje körül a glóriát reprezentálni hivatott fémdarab olyan, mintha most szerelte volna le a rotációs kapáról, vagy ha az utcai harcok után kiselejtezett boxernek akart volna új funkciót kölcsönözni. Lóg róla minden, mint egy agyondíszített karácsonyfán. Ezmiez? Szűz Mária az andaui hídon állva pecázik a Hanság-főcsatornában? Oszt miért? Talán éhes, más megfejtést nem tudok.
14 komment
Címkék: gagyi andau szoborügyek agyarság
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
miami press 2011.12.06. 17:10:09
Én meg csak attól tartok, hogy a városkép újjávarázsolására kapott/szánt közel 700 mio is valami hasonló színvonalon költődik el. Pedig abból már lehetne valamit is csinálni. De ahhoz izlés is kéne. Majd valami negyedrngú építész, meg hasonló szobrász papírra vésik a helyi főideologusok (ld. ->pincérek) zavaros, de magas esztétikával megáldott álmát, hogy aztán valami ideologiai építő vállalkozó pedig mindezt, némi haszon fejében, kőbe zárja. Mindez természetes harmóniával fog belesimúlni a soktornyos (ld. ->csecsek az építészetben), már elkészült városképbe, ami viszont koránt sincs akkora összhangban a múlt század még megmaradt építészeti megoldásaival, no meg valamiféle jóízléssel. A projektben rejlő praktikus megoldásokról meg nem is akarok értekezni. No, de sebaj! Új idők új dalait zengik a zúj ideológusok (ld. ->pincérek), hogy aztán megcélozzanak bizonyos 1944-es állapotokat. Tornyocskák, oszlopocskák, emlékművecskék, asztalkák, költőcskék, szoborparkocskák (co.->pincérek)... Ki leszen cziczomázva a város közepe, mint ama bizonyosnak ama bizonyos valamije. Mert kerényik és megbizók helyben is vannak.
P.mester 2011.12.07. 10:02:28
A szimbolikus térfoglalás tipikus esete ez. Mi mondjuk meg mi legyen közterületen. Ezt csinálta Horthy, Rákosi, Kádár és ezt csinálja a Fidesz is. Kurzusszobrászatból csak a legritkább esetben született valami jó. Ezért is érdemes ezt a Kerényi-féle "művészettel" összeolvasni. Most mi jövünk! Tessék, akkor mutassátok meg, mit tudtok. Hát ezt.
És én is attól tartok, a városkép rehabilitációja is hasonló színvonalon fog történni. Örülnék, ha nem lenne igazam.
Menci 2011.12.08. 18:29:19
P.mester 2011.12.08. 19:22:14
Pedig óriási különbség van sárga és sárga között, nem mindegy, hogy az milyen sárga. A járásbíróság Esterházy-sárga volt, most pedig nem az. Pedig ez az épület, a templom és a kastély mind ugyanolyan Esterházy-sárga volt, kommunikált egymással, reagált egymásra, megvolt az összhatás. Ha azonban egyiket ilyen sárgára, a másikat olyan sárgára, a harmadikat meg megint másféle sárgára festjük át, akkor elveszik az, hogy ezek az épületek kapcsolatban álltak egymással. Márpedig ezt könnyen meg lehetett volna oldani, ehhez nem kellett volna hatalmas esztétikai érzékenység, csak a megfelelő színt kellett volna kikeverni. Puszta technika. Ars helyett tekhné. [Bár ez talán nem a legjobb fogalompáros, mert a görög tekhnét a latin arsnak fordítja, mindenesetre arra gondolok, hogy az egyik mesterség (amely tanulható), a másik művészet (amely több mint elsajátítható technikánál).]
Egyszóval, ha Esterházy-sárga volt, jobb lett volna, ha az is marad, mert annak jelentése van. Nem sikerült. Na ez az, ami nem színvonal.
Menci 2011.12.08. 19:43:20
No, de miért éppen helyi szinten működne mindez, amikor országosan is hadilábon állunk a giccsel.
Ha az ország ebek harmincadján leledzik, miért lenne mindez kisvárosi szinten másképp. Kutyakomédia!
miami press 2011.12.08. 19:49:58
P.mester 2011.12.09. 16:42:38
Én úgy tudom, az épületet szálloda céljára szerették volna eladni. Persze állítólag a volt járásbíróság esetében is felmerült ez a lehetőség. Mindazonáltal ráférne a felújítás, a kerítésre és a kertre is ráférne egy kis ráncfelvarrás. Ha már múlt meg nemzet, ugye.
oszkár írja 2011.12.10. 09:46:33
P.mester 2011.12.10. 11:11:54
Ámbátor, hogyan jön össze Szűz Mária 56-tal? Ez csak igen izzadtságszagúan áll össze nekem, és egy ideologikus álláspontot tükröz, amely már eleve kizárja, hogy ez a szobor mindenkié lehessen.Ezt persze lehet, csak nem közterületen. Mert a közterület mindenkié, nem egy jól meghatározható csoporté. És itt jön be az, amit a poszt elején írtam: eléggé kilóg a lóláb, hogy itt szimbolikus térfoglalás történt, amely önmaga megörökítésére hivatott, nem ötvenhatéra.
miami press 2011.12.10. 11:31:19
Menci 2011.12.10. 12:08:29
P.mester 2011.12.11. 09:12:42
A számból vetted ki a szót. As usual.
Könnyen felfejthető szimbólumok halmozásáról van szó. Mérleg = igazságosság. Galamb = béke/szabadság. Ezek a szimbólumok azonban lerágott csontok. Hogyan újítja meg a mester ezeket a jelképeket? Hol van benne az eredetiség, és a kreativitás?
Úgy vélem, hogy egy műalkotás akkor nevezhető erősnek, ha tömören, kevés szóval, kevés vizuális jelölővel mond sokat. Ha ökonomikus, ha minden része egymást erősíti, úgyszólván klappol. Ha az egész többet mond annál, mint a részek összessége. Ahogyan mondani szokták: egyszerűségében nagyszerű. Ez az emlékmű viszont széttartó, anyaghasználatában és szimbólumaiban is szétesik. Mi a jelentése például annak, hogy a mérleg külön fadarabra került? Úgy tűnik, pusztán annyi, hogy már nem fért rá a főalakra. Ez így finoman szólva sem tömör, ökonomikus.
Nemcsak hogy az egész nem passzol egymáshoz, de sokkal mond keveset. Pont fordítva kellene, amire az ember fejéhez kaphatna: hoppá, ez frappáns. Itt viszont más miatt kapok a fejemhez.
P.mester 2011.12.13. 10:02:07
hvg.hu/sport/20111212_olimpiai_formaruha
Ilyenkor örülök, hogy nem indulok a Zolimpiján.